Klinické štúdie
Lekársky výskum
Cyklistika zaťažuje ľudské telo viac ako si myslíme a môže spôsobiť následky, na ktoré by sa malo bližšie prizrieť. Lekársky výskum SMP preskúmal 62 medzinárodných vedeckých publikácií, ktoré ukázali, že cyklisti trpia mnohými bežnými problémami a chorobami v rôznych častiach ich tela:
- Znecitlivenie oblasti hrádze: kvôli obmedzeniu prísunu krvi spôsobenej predĺženou kompresiou lokálnych ciev. Tento problém, ktorý je viac alebo menej najciteľnejší, sa vyskytuje v 65 %-95 % prípadov a objavuje sa počas jazdy; v takmer všetkých prípadoch tento problém ustúpi pár minút po ... aby sa objavil zas neskôr.
- Chronická bolesť hrádze: hlásené u 50 – 91% skúmaných cyklistov, spája sa so znecitlivením oblasti hrádze a genitálií (a následnou miernou až vážnou erektilnou dysfunkciou) v 13-24% prípadov. Parametre, ktoré môžu mať vplyv na vznik problémov a ich prejavy a treba ich brať do úvahy sú vek (hlavne cez 50 rokov), telesná hmotnosť, cyklistická minulosť (aspoň 10 rokov) a frekvencia tréningu (viac ako 3 hodiny týždenne). Percentá
- Priapizmus - nepravidelný prietok krvi v telieskach penisu spôsobuje bolestivú erekciu. Príčinou je vaskulárna trauma žíl a tepien.
- Neplodnosť - dlhá a intenzívna jazda spôsobuje zvýšenie teploty miešku, ktoré poškodzuje tvorbu spermií a mení hormonálne vyváženie hypotalamicko-testikulárnej osy.
- Hormonálne efekty pri náročnej jazde - rada štúdií potvrdila, že psychologicko-fyzická záťaž cyklistu môže viesť k významným zmenám v hormonálnom vyvážení a znížiť hladinu testosterónu a kortizónu.
- Hladina PSA séra - mnoho štúdií tiež ukázalo zvýšenie koncentrácie PSA séra po cyklistickom výkone, ktoré je pravdepodobne spôsobené sedením na hrádzi a prostate. Cyklisti so zdurením prostaty a abnormálnou hladinou PSA séra (obzvlášť ak sú starší ako 50 rokov) by mali byť o tomto potenciálnom efekte informovaní.
- Rakovina semenníkov - mnohí lekári identifikovali vzťah medzi cyklistikou a zvýšeným rizikom rakoviny semenníkov (spôsobených pravdepodobne častými traumami miešku). Ďalší odborníci však poukazujú na význam cvičenia a pohybu ako prevenciu proti rakovine, čo môže rizika vyvážiť.
- Poškodenie hrádze - dlhotrvajúci kontakt medzi sedlom a oblasťou hrádze môže spôsobiť rôzne typy poškodení. Napríklad calluses, ulceráciu, podráždenie kože, folikulitídu a ďalšie. Najcharakteristickejším "cyklistickým" poškodením uzlín v oblasti hrádze je "tretí semenník". Obvyklým riešením je chirurgické odstránenie tohoto niekoľkocentimetrového útvaru.
- Hematúria - hematúria spôsobená športovou aktivitou je spôsobená traumami (opakované otrasy mechúra a obličiek), ktoré priamo korelujú s dĺžkou aktivity.
- Torzia (semenovodu)spermatického kordu - závislosť medzi poruchou a cyklistikou je stále považovaná za kontroverznú a je predmetom debaty. Torzia môže byť spôsobená pretočením semenníkov pri jazde a zvýšenou kontrakciou ich úponu.
Z anatomického hľadiska sú nervové a vaskulárne zakončenia pri cyklistickom posede vystavované tlaku rovnako u mužov ako aj u žien. Ženy postihujú špecifické problémy a poruchy. Medzi najčastejšie sa radia problémy s orgazmom, ulceráciou, problémy s močením, chronické bolesti hrádze a hematuria.
Záver
Tlak na panvovú a genitálnu oblasť vedie k stlačeniu neuro-vaskulárnych zakončení a možnému vzniku vážnych urogenitálnych porúch.
Geometrie cyklistického sedla môže tento tlak výrazne redukovať, a preto by mala byť zásadným parametrom pri jeho výbere.